Вам не щастить? Дослідження показують, що постукування по дереву може скасувати сприйняття пристріту

Author name 30 Червня 2021 в 15:06

Поділитися статтею

Магія
Магія

До дій ставилися забобонні (наприклад, стукіт по дереву) або не забобонна (наприклад, кидання м’яча).

Постукування по дереву – найбільш поширене марновірство в західній культурі, що використовується для того, щоб повернути назад нещастя або пристріт. В інших культурах існують аналогічні звичаї, такі як плювання або кидання солі після того, як хтось спокушав долю. Навіть люди, які не особливо забобонні, часто беруть участь в цих практиках.

Нове дослідження, проведене Школою бізнесу Бута Чиказького університету, показало, що ці забобони насправді змінюють сприйняття невдач.

Люди вважають, що негативні наслідки особливо ймовірні після пристріту. Наприклад, якщо хтось говорить: “Ніхто з моїх знайомих ніколи не потрапить в автомобільну аварію”, часто виникає відчуття, що автомобільна аварія може статися. Але підвищені побоювання людей після спокуси долі можуть бути усунені, якщо вони беруть участь в ритуалі, щоб позбутися від цієї невдачі.

Відзначаючи, що багато хто з найбільш поширених ритуалів позбавлення від невезіння – стук по дереву, плювання і кидання солі – все, схоже, містити руху, відразливі людини від людини, дослідники вирішили перевірити, чи є уникає характер дії є ключем до зменшення негативних очікувань і підвищеного занепокоєння, породженого спокусою долі.

Магія

“Наші результати показують, що не всі дії по усуненню пристріту однаково ефективні. Замість цього ми виявляємо, що уникають дії, які викликають силу далеко від уявлення про себе, особливо ефективні для зменшення очікуваних негативних наслідків після пристріту “, – говорить Джейн Райзен, співробітник професор поведінкових наук в Чикаго Бут. Risen проводить дослідження в області суджень і прийняття рішень, формування інтуїтивних переконань, магічного мислення, стереотипів і управління емоціями.

“Ухилення від дій, здається, створює відчуття, що невдача відштовхується”, – говорить Різен.

У п’яти окремих експериментах дослідники пропонували учасникам або спокушати долю, чи ні, а потім вживати заходів, які або уникали, або ні. До дій ставилися забобонні (наприклад, стукіт по дереву) або не забобонна (наприклад, кидання м’яча).

Вони виявили, що ті, хто збивав (в сторону від себе) або кидав м’яч, вважали, що згладжений негативний результат менш вірогідний, ніж учасники, які збивали (в сторону себе) або тримали м’яч. Крім того, дослідники виявили, що дія уникнення мало свій ефект, змушуючи людей мати менш яскравий уявний образ негативного події.

Дослідження під заголовком “Змінити долю, позбувшись від невдач”, було опубліковано в «Журналі експериментальної психології: Загальні”. Співавтори – Ян Чжан з Національного університету Сінгапуру, колишня студентка Чикаго Бут, і Крістін Хозі, нинішня студентка Чикаго Бут.

Подписывайтесь на YouTube канал Одна минута
– Чужі гроші пахнуть! Скільки Кароль, Винник та Галкін заробляють за один день

Поділитися статтею