Забруднення збільшує смертність від COVID-19 у всьому світі на 15%: дослідження

Author name 29 Жовтня 2020 в 11:10

Поділитися статтею

Забруднення навколишнього середовища
Забруднення навколишнього середовища

COVID-19 і забруднення повітря погано поєднуються, такий висновок дослідження, опублікованого в спеціалізованому журналі Cardiovascular Research і переданого Європейським товариством кардіологів.

За словами дослідників, не тільки довгостроковий вплив забруднення повітря пов’язаний з підвищеним ризиком смерті від COVID-19, але частка смертей від коронавіруса може бути пов’язана з наслідками забруднення повітря для всіх без винятку країн світу.

Зокрема, автори вказують, що близько 15% смертей від COVID-19 в усьому світі можна віднести до довгострокового впливу забруднення повітря. В Європі ця частка складе близько 19%, в Північній Америці – близько 17%, а в Східній Азії – близько 27%.

«Цифри являють собою оцінку частки смертей від COVID-19, які можна було б запобігти, якби населення піддавалося більш низькому рівню забруднення повітря, без викидів від використання викопного палива і інших антропогенних джерел, – пояснює Інститут хімії Макса Планка (Німеччина), який проводив дослідження, – небезпека буде непрямою через посилюючий вплив на супутні захворювання (інші проблеми зі здоров’ям), які можуть привести до фатальних наслідків у разі вірусної інфекції».

Небезпека дрібних частинок ще раз продемонстрована

Оцінки смертей від COVID-19, пов’язаних із забрудненням повітря, сильно відрізняються від країни до країни: вони вище для Чехії (29%), Китаю (27%) і Німеччини (26%). Навпаки, вони нижче в Італії (15%), Бразилії (12%), Ізраїлі (6%), Австралії (3%) і Новій Зеландії (1%). У Великобританії, наприклад, з початку пандемії до середини червня від COVID-19 померло близько 44000 чоловік, і, за оцінками дослідників, ця частка через забруднення повітря склала 14%, або 6000 смертей.

«Хоча наші результати невизначені, внесок забруднення повітря в смертність від COVID-19 очевидний. Однак на фактичну смертність впливає безліч факторів, у тому числі система охорони здоров’я країни, – говорить доктор Андреа Поззер, провідний автор дослідження, – небезпека буде пов’язана, зокрема, із загальним впливом на населення дрібних забруднюючих частинок діаметром менше або рівним 2,5 мікрометра».

Як уже пояснює Всесвітня організація охорони здоров’я з цього приводу, «хронічний вплив дрібних частинок збільшує ризик розвитку серцево-судинних і респіраторних захворювань і раку легенів».

«Вакцини від поганої якості повітря не існує»

«Коли люди вдихають забруднене повітря, дуже маленькі, шкідливі дрібні частинки пилу мігрують з легких в кров і в кровоносні судини, – пояснюють дослідники, – вони викликають запалення і сильний окислювальний стрес, який порушує баланс між вільними радикалами і окислювачами, які зазвичай відновлюють пошкодження клітин. Це, в свою чергу, пошкоджує внутрішній шар артерій, ендотелій, і призводить до звуження і збільшення жорсткості артерій. Однак вірус SARS-CoV-2, що викликає COVID-19 також проникає в організм через легені і викликає аналогічні пошкодження кровоносних судин», – відзначають вони.

Команда вчених змогла більш точно визначити механізм, пов’язаний з цією небезпечною асоціацією. Дрібні частинки, мабуть, збільшують активність рецептора ACE-2, розташованого на поверхні клітин. Фактично, щоб заразити свого господаря, SARS-CoV-2 прикріплюється до білка, присутнього на поверхні клітин, зокрема в легенях: рецептора ACE2. Останній знаходиться в центрі уваги, тому що це ключовий білок в фізіології Covid-19, необхідний для проникнення вірусу в клітини господаря. На думку авторів, це подвійний удар: «забруднення пошкоджує легені і збільшує активність ACE-2, що призводить до посилення абсорбції вірусу легкими».

У своїх висновках вони звертаються до політиків: «Наші результати показують, що скорочення забруднення може принести значні вигоди. Показаний тут екологічний аспект пандемії полягає в тому, що нам необхідно вжити ефективних заходів щодо скорочення антропогенних викидів, які викликають як забруднення повітря, так і зміна клімату. Пандемія закінчиться вакцинацією населення або колективним імунітетом, проте вакцини проти поганої якості повітря і зміни клімату не існує. Згідно зі статистикою ВООЗ за 2018 рік, 9 з 10 чоловік в світі дихають повітрям з високим рівнем забруднювачів».

Забруднення навколишнього середовища
Забруднення навколишнього середовища

Подписывайтесь на YouTube канал Одна минута
– Все скандалы января 2022 – Волочкова, Тринчер, Градский и другие

Ще рекомендуємо прочитати:

Поділитися статтею