Способи уникнути дезінформації про COVID-19

Author name 3 Листопада 2020 в 19:11

Поділитися статтею

Фейкові новини про коронавірус
Фейкові новини про коронавірус

Обман зі здоров’ям і чутки в Інтернеті продовжують збивати з пантелику суспільство і нести за собою негативні наслідки.

«Від теорій змови про маски до недоведених методів лікування і фальшивих заяв про свідоцтва про смерть – медичні міфи переслідували нас протягом усієї пандемії COVID-19», – каже Алок Патель, доктор медицини, педіатр і спеціальний кореспондент ABC News з Сан-Франциско, Каліфорнія.

Всесвітня організація охорони здоров’я називає перевантаження інформацією «інфодемією». ВООЗ тісно співпрацює з компаніями в соціальних мережах, щоб відзначати хибні повідомлення і запускати кампанії по залученню точної інформації. Проте, навіть ВООЗ може бути заглушена повідомленнями, що помилково обіцяють зцілення і здоров’я. Іноді наміри нешкідливі, іноді вони більш бридкі, наприклад, спроба отримати прибуток від пандемії.

Смертельні наслідки деяких фейків

В Ірані повідомлення в соціальних мережах стверджують, що метанол-алкоголь виліковує коронавірус, що призвело до сотень смертей по всій країні. В Арізоні пара вживала хлорохінфосфат для запобігання COVID-19 після того, як президент Трамп рекламував переваги гідроксихлорохіну на щоденному брифінгу в березні. Незабаром після цього помер чоловік. В цілому, дослідження ASTMH каже, що через міфи про COVID-19 щодо лікування і профілактики, ймовірно, сталося близько 800 або більше смертей.

«На жаль, наслідки руйнівні. Є численні повідомлення про госпіталізованих людей, які відкрито висловлювали жаль з приводу того, що не сприйняли пандемію всерйоз, не наділи маску або думали, що їм не загрожує небезпека. Я можу тільки припускати, скільки смертей можна було б запобігти, якби люди носили маски, фізично дистанціювалися і не слухали фальшиві звіти про те, що «пандемія – це обман», – каже Патель.

Щоб не піддатися дезінформації про COVID-19 або скористатися небезпечним засобом захисту, візьміть до уваги наступні поради

Позбавтеся від емоцій інформації

Багато чуток про COVID-19 націлені на ваші емоції, особливо коли це те, що ви хочете почути.

«Багато людей налякані, у них «карантинна втома», і вони готові до надії і відповідей, – каже Патель. – Люди часто не беруть до уваги логіку і дані в своїх пошуках відповідей. І люди в мережі знають це, полюють на вразливих і процвітають в нашій нинішній розділеній атмосфері».

Якщо інформація здається занадто гарною, щоб бути правдою, ймовірно, це так

«Як тільки пост емоційно тягне вас, лякаючи або заспокоюючи вас, стає важче відійти», – говорить Гейл Зальц, доктор філософії, доцент кафедри психіатрії Нью-Йоркської лікарні Медичного коледжу Вейл-Корнелл.

Щоб запобігти поширенню емоційно забарвленої і неточної інформації, ООН нещодавно запустила платформу під назвою Pause, яка спонукає користувачів робити паузу, перш ніж ділитися інформацією про COVID-19 в Інтернеті.

Перевірте джерело

Ви можете частково визначити достовірність інформації, подивившись, хто її надає. Подивіться, чи є автор надійним джерелом, пов’язаним з медичною або громадською організацією охорони здоров’я та/ або з посиланням на фахівців в області охорони здоров’я, науки і суспільної охорони здоров’я.

Якщо вам складно перевірити джерело, Зальц рекомендує перевіряти нову інформацію через перевірені академічні ресурси, такі як Національний інститут здоров’я та Медичний центр Університету Джона Хопкінса.

Люди часто використовують Google, тому що це просто, швидко, безкоштовно і змушує їх відчувати себе експертами. На жаль, це залишає вас відкритим для дезінформації і міфів.

Оцініть свою упередженість

Людська природа – відкидати інформацію, яка суперечить нашим переконанням, і чіплятися тільки за контент, який їх підтримує. Це форма когнітивної упередженості, відомої як упередженість підтвердження, яка представляє собою спотворений спосіб поглянути на світ через те, що ми вважаємо правдою.

Щоб подолати упередженість підтвердження, задавайте питання, відвідуйте нові канали. За словами Пателя, відмова від давніх переконань може дозволити вам правильно засвоїти нові дані і запобігти поширенню неточної інформації.

Отримайте повний контекст

Щоб відокремити факти від вигадки, Зальц каже, що важливо зазначити, що іноді інформація, яку ви бачите, може бути вирвана з контексту, тільки частково вірна, анекдотична або заснована на думці.

Докази цього неправильного тлумачення даних стали очевидні після серпневого поновлення Центру по контролю і профілактиці захворювань (CDC), що стосується свідчень про смерть від COVID-19. CDC зазначив, що «для 6% смертей COVID-19 була єдиною згаданої причиною».

Однак багато людей невірно витлумачили цю заяву. В твіті, який був вилучений з тих пір, президент Трамп сказав, що «CDC непомітно оновив число Covid, щоб визнати, що тільки 6% з усіх 153 504 зареєстрованих смертей дійсно померли від Covid і переважна більшість були в дуже похилому віці ».

«Простіше кажучи, люди створювали свою власну розповідь про смерті від COVID-19 з заголовка, ігнорували статистику, і брехня стала вірусною, – каже Патель, – це тип дезінформації в реальному часі, яку ми повинні постійно відслідковувати, розвінчувати. Було б неймовірно, якби наші політичні лідери допомогли в цьому процесі».

Не думайте, що громадські діячі завжди праві

Не піддавайтеся впливу синьої галочки поруч з маркою в Instagram або Twitter. Той факт, що хтось придбав велику кількість підписників у соціальній мережі, не означає, що він має право говорити на медичні теми. Знаменитості, громадські діячі та політики можуть потрапити в ті ж пастки дезінформації, в які потрапляємо ми.

«У разі сумнівів двічі, тричі, або навіть і в чотири рази перевіряйте інформацію про джерела», – каже Патель, – проведіть власне дослідження і пам’ятайте, що є різниця між фактами і думками».

фейкові новини
фейкові новини

Подписывайтесь на YouTube канал Одна минута
– Чужі гроші пахнуть! Скільки Кароль, Винник та Галкін заробляють за один день

Поділитися статтею