Що таке позаматкова вагітність і чому вона з’являється

Author name 6 Листопада 2020 в 11:11

Поділитися статтею

Позаматкова вагітність
Позаматкова вагітність

Позаматкова вагітність може нести серйозні небезпеки і вимагає негайного звернення до лікаря. Розбираємося, що впливає на позаматкову вагітність і чим це небезпечно.

Що таке позаматкова вагітність?

Позаматкова вагітність – це, як випливає з назви, вагітність, при якій запліднена яйцеклітина розвивається поза маткою. Вона зустрічається приблизно у 2% вагітностей і може привести до серйозних ускладнень, якщо вчасно не лікувати.

При типій вагітності яйцеклітина мігрує в матку жінки, а при позаматковій вагітності яйцеклітина осідає в одній з маткових труб, в яєчнику, в черевній порожнині або в шийці матки. У більшості випадків яйцеклітина прикріплюється до маткових труб.

Причина іноді залишається нез’ясованою. Серед факторів, які можуть викликати позаматкову вагітність:

 • куріння;
 • носіння ВМС (внутрішньоматкової спіралі);
 • хірургія органів малого тазу або черевної порожнини (наприклад, апендектомія або кесарів розтин);
 • аборт;
 • ЕКО (екстракорпоральне запліднення);
 • інфекція фаллопієвих труб (яка блокує проходження яйцеклітини через трубку в матку).

Які симптоми позаматкової вагітності?

Симптоми позаматкової вагітності не так легко виявити на початку вагітності, оскільки вони ідентичні класичній вагітності (нудота, ущільнення грудей, втома).

Тільки з 3 до 6 тижнів вагітності можуть з’явитися інші симптоми, менш характерні для нормальної вагітності:

 • коричневі водянисті вагінальні виділення;
 • сильний біль з одного боку внизу живота;
 • запаморочення;
 • непритомність;
 • блювота;
 • діарея.

Якщо ви відчуваєте які-небудь з цих симптомів, терміново вирушайте в лікарню або викличте швидку допомогу. Не сідайте за кермо, оскільки позаматкова вагітність може викликати дискомфорт.

Навіть якщо ви не думаєте, що вагітні, сходіть в лікарню на обстеження, щоб виключити будь-який ризик, оскільки вагітність може наступити навіть при використанні протизаплідних засобів (хоча ризики незначні).

Гінеколог огляне вас для постановки діагнозу, який призведе до вагінального дослідження, УЗД та аналізу крові, якщо є ризик позаматкової вагітності. Вагінальне обстеження буде використовуватися для перевірки відсутності аномалій, УЗД дозволить побачити стан порожнини матки (якщо вона порожня, це може пояснити позаматкову вагітність, якщо показує ембріон в матці, ризик виключений), а аналіз крові визначить ваш рівень бета-ХГЧ, щоб дізнатися стадію розвитку ембріона (як довго ви були вагітні).

Які ризики позаматкової вагітності?

Позаматкова вагітність може мати серйозні наслідки і призвести до загибелі ембріона і матері, якщо її вчасно не лікувати.

Це тому, що маткові труби не створені для розвитку в них ембріона. Якщо яйцеклітина все ж розвинеться, вона може розірвати трубку і викликати внутрішню кровотечу, що може бути небезпечно для життя матері.

Найбільш часті ризики позаматкової вагітності:

Видалення одного або обох маткових труб, в разі повторної позаматкової вагітності.

Зниження шансів на вагітність. В результаті позаматкової вагітності можна знову завагітніти, навіть якщо у вас всього одна маткова труба. З іншого боку, частота настання вагітності знижується.

Друга позаматкова вагітність. У жінки, у якої вже була позаматкова вагітність, більше шансів мати рецидив.

Як лікувати позаматкову вагітність?

Позаматкова вагітність проходить сама по собі в 1 з 5 випадків без медичного втручання. Організм природним чином видаляє нежиттєздатні яйцеклітини.

Якщо позаматкова вагітність проводиться на ранніх термінах вагітності і дозволяє розмір яйцеклітини, може бути призначено медикаментозне лікування, щоб зупинити розвиток яйцеклітини і викликати її проходження.

Якщо розмір яйця не дозволяє евакуювати його простим лікуванням, потрібна операція з видалення яйцеклітини з маткової труби. Але якщо вона занадто пошкоджена або лопнула, її необхідно повністю видалити.

Якщо обидві трубки довелося видалити після декількох позаматкових вагітностей або з інших причин, природна вагітність більше неможлива, і вам може бути запропоновано екстракорпоральне запліднення.

Позаматкова вагітність
Позаматкова вагітність

Подписывайтесь на YouTube канал Одна минута
– Чужі гроші пахнуть! Скільки Кароль, Винник та Галкін заробляють за один день

Поділитися статтею