Медовий, Яблучний і Горіховий Спас: коли відзначають у 2023 році та нові дати церковних свят в Україні у 2024

Цього року християнські свята відзначають без змін – у ті дати, як і завжди. Втім, вже з Нового 2024 року українці святкуватимуть Спас в інші дати. Розповідаємо про майбутні зміни

Кожного року українці традиційно відзначають три Спаси. Свято Преображення є одним із найважливіших у Східній Церкві після Великодня. Головний сенс цього християнського свята полягає в об’явленні Преображеного Христа апостолам. Крім того, у ці свята люди щиро дякують Богові за подаровані ним стиглі плоди.

За старим стилем ці свята в Україні відзначаються у такі дати – Медовий Спас або Маковія припадає на 14 серпня, Яблучний Спас відзначають 19 серпня, а Горіховий Спас святкують 29 серпня. Втім, вже з наступного року українці відзначатимуть церковні свята в інший день. Пов’язане це з переходом на новоюліанський календар.

Коли тепер в Україні відзначатимуть Медовий, Яблучний і Горіховий Спас
Коли тепер в Україні відзначатимуть Медовий, Яблучний і Горіховий Спас

Відтепер дати святкування всіх трьох Спасів посунулись на 13 днів назад. Отже, святкування Медового Спасу віднині буде 1 серпня, а ось Яблучний відзначатимуть 6 числа. Останній, Горіховий Спас, з наступного року українці святкуватимуть 16 серпня, замість звичного 29 числа.

Традиції на кожен Спас

Перший у трійці Спасів – Медовий або, як його ще називають у народі, Маковія. У цей день починається Успенський піст, а отже варто відмовитись від вживання м’яса та риби і надати перевагу рослинній їжі – овочам і фруктам. Крім того, споконвіку вважалось, що мед цього дня має цілющі властивості, тому після освячення першою чергою його давали тим, кому потрібне зцілення.

Наступний Спас – Яблучний. Саме у цей день починається активний збір врожаю яблук, який обов’язково потрібно освятити у церкві. Після богослужіння господині зазвичай випікають з освячених плодів різні смаколики, як от, пироги, коржі або пиріжки. Традиційно у цей день вся родина має зібратись за одним столом і подякувати Богові за подаровані ним плоди.

Які традиції існують у кожен зі Спасів
Які традиції існують у кожен зі Спасів

Останній з трійці Спас – Горіховий. Оскільки у переддень цього свята Успенський піст вже завершився, наші пращури дозволяли собі куштувати абсолютно будь-які страви. Виключенням ставали лише випадки, коли свято припадало на середу або п’ятницю – тоді варто було все-таки відмовитись від вживання продуктів тваринного походження. Зазвичай, у цей день випікають хліб та готують різні страви з горіхом.

Схожі статті

Як виглядає житло Лорак у Києві, в яке вона навряд чи повернеться: мармур, золото, розкіш припадає порохами

Навряд чи, після всього, що сталося, Ані Лорак колись зможе повернутися в Україну. Втім, як з'ясувалося, у співачки залишилося у Києві елітне майно та нерухомість.

“Пісочніше” не буває: крихке печиво з ароматною начинкою я печу щосуботи, але вже ввечері його немає

Таке приємне та смачне печиво приготує кожен, хто має навіть мінімальні навички роботи з тістом та духовкою. Пісочне тісто та ароматна начинка порадує всіх любителів солоденької випічки.

Як виглядає дружина брата Тіни Кароль: майже копія своєї відомої зовиці, але чорнява та не рветься на сцену

Чи легко перебувати під тиском слави відомих родичів? Чи можна залишатися тим, хто ти є насправді, а не тим, ким тебе бачать, розглядаючи крізь призму зіркових імен?