Чи можна спати при білому шумі: дослідження

Author name 2 Листопада 2020 в 19:11

Поділитися статтею

Як на нас впливає білий шум
Як на нас впливає білий шум

Додатки білого шуму були завантажені мільйонами людей по всьому світу в надії краще виспатися. Але чи допомагає білий шум заснути?

Дослідження показують, що немає переконливих доказів того, що вони працюють і можуть навіть погіршити ситуацію.

Істинний білий шум – це шиплячий звук всіх частот, який люди можуть чути, що випромінюється випадковим чином і з однаковою інтенсивністю.

Додатки з білим шумом

В останні роки було розроблено безліч програм і пристроїв, які використовують його – або інші «розслаблюючі» звуки, такі як гул вентилятора або гуркіт хвиль, – щоб допомогти людям заснути.

Вони домоглися величезного успіху – додаток Bedtime Fan, доступний на пристроях Apple, був завантажений понад 3 мільйони разів, а Android White Noise Generator – більше 1 мільйона. За однією з теорій, вони допомагають заглушити інші настирливі звуки, наприклад вуличний шум; крім того, прослуховування одного і того ж звуку щоночі може викликати свого роду Павловську реакцію, коли люди вчаться асоціювати його з засипанням.

Чи справді це працює?

Матіас Баснер, професор психіатрії Медичної школи Університету Пенсільванії у Філадельфії, і його колеги систематично проаналізували наукову літературу і виявили 38 досліджень, в яких шум використовувався для снодійного. Хоча були деякі докази того, що безперервний шум скорочує час, необхідний людям, щоб засипати, якість доказів була надзвичайно низькою, і принаймні одне дослідження показало, що шум може привести до більш порушеного сну.

«Якби ці додатки або пристрої могли робити тільки хороші речі, мені було б все одно. Але оскільки можуть бути негативні наслідки, я б просто був обережний », – сказав Баснер, дослідження якого було опубліковано в журналі Sleep Medicine Reviews. «Я б не став їх широко рекомендувати, тому що немає ніяких доказів того, що вони дійсно працюють».

Від білого шуму можуть бути негативні наслідки?

Баснер також стурбований потенційними шкідливими наслідками заборони слуховій системі відключитися на ніч, хоча це ще не було перевірено. «Кожного разу, коли ми піддаємося впливу звуків і шумів, внутрішнє вухо переводить їх у нервові сигнали, які потім інтерпретуються мозком, – сказав він, – це активний процес, при якому утворюються метаболіти, деякі з яких шкідливі для внутрішнього вуха. Ймовірно, вам захочеться, щоб слухова система могла заспокоїтися, відновитися і підготуватися до наступного періоду неспання».

Колін Еспі, професор медицини сну в Оксфордському університеті, погоджується, що якість досліджень безперервного шуму і сну залишає бажати кращого. «Навіть ідея концептуально дуже обмежена, – сказав він, – основна проблема, яку потрібно подолати при поганому сні, – це зайнятий або бігающий розум. Люди не можуть відключитися подумки. Білий шум схожий на будь-яку іншу монотонну стимуляцію, яку вже багато разів пробували різними способами протягом десятиліть, і докази того, що вона працює недостатні».

Професор Крістіан Кайохен, який очолює Центр хронобіології Базельського університету в Швейцарії, сказав: «Я думаю, що кращі форми безперервного білого шуму маскують дуже переривчастий фоновий шум, тому він рекомендується для працівників в нічну зміну, яким часто потрібно спати вдень в «гучній» обстановці. У цьому я бачу користь, але не коли сплять у відносно тихій обстановці. Безперервний або непостійний акустичний стимул може перервати процес сну».

Білий шум
Білий шум
Новини, інтерв’ю, цікаві історії ти знайдеш на сайті Одна хвилина.

Подписывайтесь на YouTube канал Одна минута
– Чужі гроші пахнуть! Скільки Кароль, Винник та Галкін заробляють за один день

Поділитися статтею