Ароматерапія на пасіці – то, що потрібно бджолам

Щоб бджолина сім'я добре запилюють посіви, вона повинна бути обґрунтованою і щасливою в навколишньому середовищі. Це означає, що її слід розмістити на фермі до того, як урожай зацвіте.

Щоб наповнити ваші будинки чорницею, соняшником і мигдалем, фермери беруть в оренду бджіл. Коли все йде добре, бджоли запилюють квіти, що дає хороший урожай. Але іноді орендні бджоли зриваються з місця і замість цього запилюють польові квіти.

Проблема в термінах. Щоб бджолина сім’я добре запилюють посіви, вона повинна бути обґрунтованою і щасливою в навколишньому середовищі. Це означає, що її слід розмістити на фермі до того, як урожай зацвіте. Але коли посіви зацвітають пізніше, ніж очікують фермери, орендні бджоли можуть розвинути пристрасть до нектару з польових квітів поблизу полів – і ігнорувати посіви.

Уолтер М. Фарина, біолог з Університету Буенос-Айреса, і його колеги знайшли розв’язання цієї проблеми, пов’язаної з запахом, про що вони повідомили в журналі Current Biology.

Доктор Фарина знав з попередньої роботи, що бджоли пам’ятають запахи їжі, зібрані в минулому. Найголовніше, він знав, що ці спогади можуть вплинути на те, де бджоли годуються.

«Це змусило нас задуматися, чи можемо ми скеровувати бджіл до певних культур, додаючи запах цього врожаю в бджолину сім’ю і даючи їм пам’ять про їжу, якої у них ніколи не було», – сказав доктор Фарина.

Протягом шести років доктор Фарина і його колеги поміщали ароматизовану цукрову воду в вулики, які були розміщені поруч з аргентинськими соняшниковими фермами. У деяких випадках бджолам давали воду з ароматом соняшнику. В якості контролю деяким сім’ям давали воду з додаванням жасмину. Щоб відстежувати, які бджоли піддавалися впливу різних розчинів, дослідники помістили кольорові порошки на вхід у вулики, щоб бджоли, які зазнали впливу запаху соняшнику, були пофарбовані в синій колір, а бджоли, які зазнали впливу жасмину, були рожевими.

Щоб відстежувати реакцію комах, команда встановила прозорі стінки в вуликах і записала танець бджіл. Бджоли танцюють, щоб розповісти товаришам по вулику, де вони знайшли їжу. Дослідники вивчили ці танці, щоб визначити, де пасуться бджоли.

Для подальшого вивчення реакції бджіл доктор Фарина і його колеги розмістили всередині вуликів пастки для пилку, які збирали пилкові зерна бджіл, які повернулися після кормодобування, які пізніше були доставлені в лабораторію для ідентифікації. Дослідники також вийшли на поля соняшнику, зловили бджіл, що годуються там, і відзначили, чи були вони рожевими або блакитними.

Результати не могли бути більш чіткими, бо різні виміри припускали, що запах соняшнику посилив запилення сільськогосподарських культур. Коли фермери повідомили про врожайність, це підтвердилося: поля, прилеглі до вуликів, оброблені розчином соняшнику, дали від 37 до 61 відсотка більше насіння соняшнику, ніж поля поруч з вуликами жасмину.

Робота отримала високу оцінку інших ентомологів.

«Це справжня робота, яка проводиться в реальних полях, а не тільки в лабораторії», – сказав Мартін Джурф, що вивчає поведінку бджіл в CNRS Toulouse у Франції. «Це неймовірно обнадійливі результати».

Дослідження може бути гарною новиною не тільки для фермерів.

Дикі запилювачі, такі як джмелі, бджоли-теслярі та бджоли-каменярі, часто стикаються з проблемою конкуренції з боку орендних бджіл.

«Наша технологія запаху може допомогти краще зосередити орендованих бджіл на сільськогосподарських культурах і знизити навантаження на місцевих запилювачів», – сказала д-р Фарина. Доктор Джурф погодився, що це можливо, але додав: «Нам потрібні польові дослідження цих інших запилювачів, щоб знати напевно».

Популярне

Схожі статті

Хоче струнку фігуру і об’їдається кебабами: Ані Лорак ледве втислася у вузьку сукню для червоної доріжки

Колись відома в Україні співачка Ані Лорак показалась на червоній доріжці на музикальному фестивалі у Баку. Зірка розповіла, як стежить за фігурою.

“Провидіння надсилало попередження”: У Кароль загорілася фата, у Білик згорів ресторан, Камалія обпекла ногу

Трапляється, що доля надсилає нам повідомлення, але ми не завжди можемо вчасно розгадати ці знаки. Лише пригадуючи минуле, Кароль, Білик, Камалія усвідомили, що означали погані прикмети.

Ця актриса могла зіграти руду бестію Хюррем Султан замість Мер’єм Узерлі. Дивіться, як вона виглядає зараз

Відома турецька актриса Мер'єм Узерлі могла б і не стати всесвітньою зіркою, якби не випадковість. Актрису хотіли замінити на іншу знаменитість у стрічці "Величне століття".